Kütahya Çinicilik

Kütahya Çinicilik

Yüzeylerde kaplama olarak kullanılan bir tür killi topraktan yapılan ve fırında pişirilen sırlı, çeşitli renk ve motiflerde süslenmiş seramik parçasına çini, çini yapma sanatına da çinicilik denilmektedir.

 

Çinicilik tekniğine geçmeden önce, seramik ve çini arasındaki ayrıma kısaca bahsetmek gerekir. Seramik genel bir addır ve daha çok seramik çamurundan üretilen eşyalar bu terimle adlandırılır. Tane büyüklüklerine göre seramik başlıca iki türe ayrılır: Kaba seramik; ince seramik. Seramik çamuru genel olarak kuvars, feldispat ve kaolin kilinden oluşur.

 

Daha özel bir seramik hamurundan üretilen, geleneksel renk ve motiflerle süslenmiş, bir yüzü sırlanmış süsleyici ürünlere ise çini denir. Çiniler de genelde iki türe ayrılır: Büyük levhalar halinde olan çiniler; küçük parçalardan mozaiklerden oluşan çiniler. Duvar çinileri büyük levha çinileri genellikle altıgen, kare ya da daha başka biçimlerdedirler ve daha çok, yapıların iç bölümlerinde ve düz yüzeylerinde kullanılırlar.

 

Mozaik çiniyse, çini levhanın pişmeden önce küçük parçalara bölünmesiyle hazırlanır. Çini mozaik tekniğiyle, yapıların iç ve dışlarında, düz ya da eğik yüzeyler kaplanabilir.

 

Öne Çıkarılanlar

Kütahya Çini İmalatı

Çini, seramik ve porselenin hammaddesi olan kaolen, kum, alçı ve kuv

Seramik Hediyelik Eşya Ürünlerimiz

Seramik hediyelik eşyalar günümüzde birçok yerde kullanılan ü

Kütahya Çinicilik

Yüzeylerde kaplama olarak kullanılan bir tür killi topraktan yapılan ve fırınd

Çini Sanatı ile Yapılan Ürünler

Çini sanatı ile yapılan kullanıma yönelik ve hediyelik çini ür&u

Yorumlar